Strach

Podobną, dominującą rolę w żydu osoby może odgrywać strach. Strach rzed tym, że kogoś rozzłościmy, obawa przed konfrontacją, przed utratą regoś lub kogoś, przed odrzuceniem wreszde, staje się przyczyną sytuacji, ‚ której unikamy stanięcia wobec problemu za wszelką cenę. Strach owiem jest większy i silniejszy niż pragnienie rozwiązania problemu, pokój więc i akceptacja mogą wydać się ważniejsze od przykrośd, jaka iąże się zawsze z konfrontacją. Ja sama odziedziczyłam po ojcu zamiłowanie do spokoju, do żyda ezkonfliktowego. Pamiętam przy tym z dziedństwa wybuchy zdenerwowania ze strony mojej matki i przykrość jaką wtedy odczuwałam. To oświadczenie sprawiło, że zawsze brak mi było śmiałości, aby doprowa- zić do jakiejkolwiek konfrontacji z moim mężem, Davidem, czy też dziećmi. Skutkiem tego pojawiające się zwykle normalne kłopoty i co- zienne frustracje związane z żydem rodzinnym mogły urosnąć do rangi aacznie poważniejszej, ponieważ nie rozmawialiśmy o nich otwarde, nie oruszaliśmy tych tematów w szczerej rozmowie. Nawet gdy David odnosił jakąś kłopotliwą kwestię, pomijałam ją obojętnością. Starałam się
wtedy przełknąć to, co kłębiło się w moich uczuciach, zmieniałam temat uważając, że w ten sposób mogę załagodzić sytuację. Przez wiele lat taki sposób wydawał się najlepszy, aż któregoś dnia ktoś z moich przyjaciół go zakwestionował i rzucając mi wyzwanie, skłonił, abym zastanowiła się nad swoim zachowaniem. Przez unikanie otwartej konfrontacji z tym, co było w życiu rodzinnym kłopotiiwe, uczyniłam przeszkodę na drodze do swojej własnej dojrzałości, a także do zacieśniania rodzinnych więzów między nami.

Witaj na moim blogu! Serwis poświęcony jest w całości tematyce wiedzy i edukacji. Znajdziesz tutaj wiele według mnie ciekawych artykułów. Jeśli podobają Ci się artykuły jakie tutaj publikuje to zapraszam do komentowania lub subskrybowania mnie na fb!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)